Biztonságban a játszótereken! Nyomtatás E-mail

Mindannyian szeretünk játszótérre járni a kicsikkel, nagyokkal. Néhány egyszerű dologra kell csupán odafigyelnünk, hogy a a játékot ne ronthassa el baleset, vagy egyéb kellemetlenség. Melyek ezek?

 

 

 

Az első szempont a gyermek életkora. Gondoljunk csak bele, hogy a három éves gyermek mennyire más koordinációs, kognitív képességekkel, mozgásaktivitással rendelkezik, mint mondjuk egy hétéves. A hároméves gyermek feje pl. sokkal alacsonyabban van, illetve testtömegéhez képest nehezebb, mint idősebb társaié - máris érthetőbb a fejsérülésekre való fogékonyságuk.

Tehát az öt éves kor alatti gyermekek más típusú játékokkal játszanak, mint az idősebbek - ezért el kell különíteni a két csoportot.

A játszótéren a legkülönbözőbb anyagú forgó, csúszó, néha furcsa formájú játékokkal találkozunk. Győződjünk meg róla, hogy a homok, a fajátékok, a műanyag szerkezetek, tornaelemek felszíne, mélysége, stabilitása megfelelő, illetve karban vannak tartva. Ne feledjük el, hogy a fejjel aszfaltra esés már pár tíz cm-ről jelentősebb gondot okozhat. Amúgy fa és fa nem egyforma. Csak a kemény, minden időjárást elviselni képes fától várhatjuk, hogy ne legyen szálkás. Időnként tapintsuk át a felületet, hogy sima-e. A fémrészeknél vegyük figyelembe, hogy nyáron rendkívül felforrósodhatnak. Oda kell figyelnünk a berendezések állapotára, főleg a laza, mobilis csatlakozóknál, a rozsdás illeszkedéseknél. Ellenőrizzük, nem csúszik-e szét, illetve azt is, nincs-e kiálló, a gyermek ruhájába beleakadó alkatrész. Ha ilyeneket közterületen észlelünk, jelezzük az illetékes szervnek.

Kevés egyszerűbb dolog létezik, mint a hinta - mégis sokszor baleset forrása az egyébként vidám játék.Figyeljünk oda, hogy az ülőkén a gyermek mindig középen foglaljon helyet, mindkét oldalt kapaszkodjon! Ne engedjük meg, hogy ketten üljenek egy hintába. Tanítsuk meg a gyermekünket, hogy soha ne menjen illetve álljon a hinta elé és mögé, ha éppen ül bent valaki. Kerüljük a az akasztójuk magasságán túllendülő eszközöket.

Másik vidám játék a csúszda. Erre mindig a létrán menjenek fel a gyermekek, ne a csúszó felületen. Ne engedjünk a létrára egyszerre több gyermeket, s kerüljék a lökdösődést is. Tanítsuk meg a kicsiket, hogy amint leértek a csúszda aljára, azonnal keljenek fel, s szálljanak ki a csúszdából.Ne engedjük meg a gyermekeknek, hogy testmagasságuknál nagyobb tárgyakra (pl. mászófal) felmászhassanak, csak kizárólag felügyelet mellett. Három éves kor alatti gyermek koordinációs készsége elégtelen, így a hintát nem szabad erőltetni.

Egyre kedveltebb játék a trambulin is. Ám ennek szabálytalan használatakor  ( pl. több gyermek egyszerre ugrál, bukfencezik benne) sokféle sérülés előfordulhat:csonttörés, fejsérülés, nyak- de akár gerincsérülés illetve zúzódások. A védőháló, illetve szülői felügyelet elengedhetetlen e sérülések megelőzéséhez.

S még valami. Sokszor érkeznek szülők a rendelőbe azzal a panasszal, hogy a gyermek valamit megevett a játszótéren. Étellel a szájában semmilyen játékra ne engedjük fel! Másik fontos szabály, hogy semmilyen bokorról ne egyen meg semmilyen bogyót, még ha színes akkor sem. Illetve soha ne vegyen fel a földről semmit, illetve ne vegyen a szájába földről származó tárgyakat ( ez magokkal, bogyókkal, de még állati maradványokkal is előfordul néha).

Ha a fentieket megszívleljük, igazán sok örömteli órát tölthet el a család az újabban valóban egyre szebb és kreatívabb játszótereken.

 

Rendelési idő:

Hétfő, szerda péntek

7:30-11:30.

Kedd, csütörtök

14:00-16.00.

Csecsemő tanácsadás

Kedd:11:00-13.00.

Prevenciós rendelés:

Csütörtök: 12.00-14:00

Elérhetőség

Telefon rendelési időben:

72/529-881

20/6198449

Telefon Rendelési időn túl:

20/916-7800

Email: pala.gyere@gmail.com


© Dr. Pátri László
csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos,
házi gyermekorvos,
a Pécsi Tudományegyetem oktató családorvosa

Házi gyermekorvosi rendelő
7633 Pécs, Kőrösi Csoma S. u. 1/1.
E-mail: pala.gyere@gmail.com