Válaszok a gyakori kérdésre:
A fülzsír feladata a külső hallójárat és a dobhártya védelme. A zsíros anyag jelenlétével illetve öntisztulásával víztől, fertőzésektől véd. A hallójárat külső részének mirigyei termelik.
Ha kevés van: kínzó viszketés, égő érzés, ismételt külső hallójáratgyulladások léphetnek fel.
Ha túl sok: fülzsírdugó, fülzúgás, halláscsökkenés szédülés, fájdalom jelentkezhet.
Normálisan az öntisztulás a hámsejtek dobhártya közepétől kifelé történő vándorlása miatt a fülzsírt a hallójárat nyílása felé sodorja. Amikor beszélünk, rágunk a hallójárat falára tapadt csomók onnan leválnak, segítve a folyamatot.
Széles körben ismert, hogy a fül tisztítása nem javasolt. Ugyan a nyílásnál lévő, esztétikailag előnytelen fülzsír letörölhető, de semmiképp nem javasolható a mélyebbre irányuló pálcikázás - döngölés. A hallójárat a dobhártya közelében meglehetősen sérülékeny, ha pedig összetorlódik a fülzsír, az nem csak nem képes kiürülni, de hallójáratelzáródást, nagyothallást is okozhat. Ha a sérült hallójáratba víz kerül (pl. a gyermek úszása során), gyorsan létrejön a gyulladás is.
Akkor mit tehetünk?
Ha részlegesen, vagy teljesen elzárja a fülzsír a hallójáratot, alkalmazhatunk fülzsír lágyító készítményt. Ez veszélytelen, de ha elmarad az eredmény, akkor fül-orr gégész kollégához kell fordulni. A hallójárat meleg vízzel való átmosása kisebb gyermeknél otthon nehezen vitelezhető ki, a tusolással való tisztítás nem javasolható.
A strandolásnál a fülzsír mögé bejutó, majd kiürülni nem tudó víz által fellazított hámon alakulhat ki külső hallójáratgyulladás. Ezt a kockázatot a starndsszezon előtti egyszeri fültisztítással csökkenthetjük. |