Hogyan tápláljuk kisbabánkat? Nyomtatás E-mail

A megszületést követően az egyik legörömtelibb feladat a csecsemő táplálása. Helyesen kivitelezve a gyermek optimális növekedését, fejlődését biztosítja, megvédi a növekvő babát számos betegségtől, illetve az édesanya és baba együttlét igen értékes pillanatait jelenti. Az anyatejes táplálás biztosít ideális táplálékot a csecsemő megfelelő növekedéséhez, fejlődéséhez, hozzájárul számos allergiás megbetegedés megelőzéséhez, és védelmet nyújt több fertőző megbetegedéssel kapcsolatban is.

A helytelen táplálás több problémát okozhat, többek között:

  • növekedési elmaradás, vagy elhízás
  • gyakori, bukások
  • tejérzékenység
  • lisztérzékenység
  • vashiány

Ezek a gyermek és szülei számára is sok megterhelést jelentenek, kezelésük sok időbe, pénzbe kerül a szülőknek, s pl. a lisztérzékenység egész életre ható következményekkel jár.

Hogyan cselekszünk helyesen?

A csecsemő szükségleteit 4-6 hónapos korig a kizárólagos szoptatás tökéletesen fedezi. Gyakori elkerülendő jelenség az „étrend korai felnőttesítése”. Ez azt jelenti, hogy a javasolt életkornál hamarabb kap a baba szilárd ételeket, ami a csecsemő szervezete nem tud feldolgozni.

Az első hat hétben célszerű éhségsírás esetén megszoptatni, mert ez segíti a szükséglet szerinti tejelválasztás kialakulását. Mindkét mellből szopjon minden szopáskor, a következő szopáskor másodszori mellel kezdve.

A megnyugtatásra szolgáló cumi, a cumisüvegből történő pótlás megzavarja a csecsemő szopáskészségét, ezért a szoptatott csecsemőknél használatuk nem szükséges. A lefejt anyatej hűtőszekrényben 48 óráig, mélyhűtőben lefagyasztva 3-6 hónapig tárolható. A vízfürdőben való felmelegítést követően 6 órán belül felhasználandó.

Az elválasztás kora:

Az elválasztás időpontja hozzávetőleg a 6 hónapos kor. Az új táplálék bevezetésére a délelőtti vagy a déli szoptatás előtti időpont a legmegfelelőbb. Eleinte kis mennyiségekkel (10-20 gramm) kell kezdeni. Többnyire 1-3 hét alatt lehet egy szoptatást helyettesíteni.

6-12 hónapos kor között 5-8 dl anyatejet, vagy annak hiányában tápszert javasolt fogyasztani a babának. Ennek helyettesítésre tejtermékek, tejdesszertek nem alkalmasak.
Első hozzátáplálásra gyümölcs vagy főzelék adása javasolt.
Gyümölcsök közül idénytől függően:

6 hónapos kortól: alma, őszibarack, megy,

7 hónapos kortól: banán, körte, narancs, friss gesztenye

8-9 hónapos kortól: sárgadinnye, görögdinnye, kivi

Egy éves kor előtt 3-5 féle gyümölcs, 3-5 féle zöldség, és a sovány húsok fogyasztása elegendő. Hogy melyik az a 3-5, azt a baba ízlése is nagyban befolyásolja. Minden baba a saját tempójában haladjon.

A gyümölcsöt előbb lé formájában, majd turmixolva pépként készítsük.

Kerüljük az aprómagvas gyümölcsöket (eper, málna)!

A főzelékek közül első lehetőségként a burgonya, sárgarépa, cékla, sütőtök, tök (ezek 6 hónapos kortól), ezt követően brokkoli, cukkini, héj nélküli zöldbab, saláta, borsó (7 hónapos kortól), majd  spenót, sóska, karalábé, karfiol, spárga, uborka, paradicsom adható.

Sok sütőtök fogyasztása a bőrnek átmenetileg sárga színt adhat!

7 hónapos kortól hús bevezetése javasolt az étrendbe (baromfi, máj, pulyka). Marha, sertéshús 8-9 hónapos kortól adható. Szálkás hal egy éves korig kerülendő!

6-7 hónapos kortól a főzelékbe, kb. 1 deciliterbe 1 mokkáskanál étolajat célszerű tenni.

10 hónapos kortól az ételek ízesíthetőek: fokhagyma, édesnemes paprika, hagyma, babér, bazsalikom, citromfű, kakukkfű, borsikafű alkalmazható.

Tejallergia elkerülése érdekében tehéntejet, bolti tejet, kecsketejet 1 éves kor alatt ne, de savanyított tejterméket (sajt,túró,joghurt,puding) 8-10 hónapos kortól adhatunk.

Mi a gond a túl korán adott tehéntejjel?

Magas fehérjetartalma megterheli a baba szervezetét bizonyos ásványi anyagokból túl kevés, másokból túl sok kerülne szervezetbe alacsony vastartalma vashiányoshoz, vérszegénységhez vezet A,D,E, K  vitamintartalma alacsonyabb a szükségesnél szükségesnél. A WHO 2 éves korig nem javasolja a tehéntej adását.

Lisztet tartalmazó ételt, pl. babapiskótát csak 6 hónapos kor felett lehet adni.

Csecsemők itatására legjobban a felforralt és lehűtött víz alkalmas.

1-1.5 éves kor után adhatóak:

  • kakaó, tojás, méz, malátakávé, gyógyteák, gyümölcsteák, tehéntej,
  • nyers, reszelt zöldségek (uborka, paprika, retek),
  • gyümölcsök: szilva, ringló, cseresznye, sárgabarack,
  • lencse, sárgaborsó, bab, csicseriborsó, káposzta
  • teljes kiőrlésű gabonafélékű
  • vaj, juhtúró, juh vagy kecskesajt
  • vadhúsok, hal
  • Néhány gyümölcs e kortól egészben adható: ez vonatkozik az eperre, szederre, egresre, áfonyára,csipkebogyóra, ananászra, grapefruitra, dióra málnára, kivire, ribizlire, citrusfélékre is.
  • Tejdesszertek adását egy éves kor alatt nem javasoljuk.

2 éves kor után adhatóak:

füstölt húsféleségek, belsőségek, szalonna, édességek, ropi
Részletes tájékoztatást a rendelőben biztosítunk!

Figyeljünk oda a tartósítószerekre, színezékekre, édesítőszerekre, az aromákra!

 

Rendelési idő:

Hétfő, szerda péntek

7:30-11:30.

Kedd, csütörtök

14:00-16.00.

Csecsemő tanácsadás

Kedd:11:00-13.00.

Prevenciós rendelés:

Csütörtök: 12.00-14:00

Elérhetőség

Telefon rendelési időben:

72/529-881

20/6198449

Telefon Rendelési időn túl:

20/916-7800

Email: pala.gyere@gmail.com


© Dr. Pátri László
csecsemő- és gyermekgyógyász szakorvos,
házi gyermekorvos,
a Pécsi Tudományegyetem oktató családorvosa

Házi gyermekorvosi rendelő
7633 Pécs, Kőrösi Csoma S. u. 1/1.
E-mail: pala.gyere@gmail.com